Remonty silnika nie polegają na wyczyszczeniu wszystkich części, pomalowaniu i złożeniu z powrotem.
Celem remontu silnika jest przywrócenie mu sprawności mechanicznej i parametrów zgodnych z fabrycznymi (lub lepszych jeśli zachodzi taka potrzeba).
Aby to osiągnąć należy:
1. Rozebrać silnik,
2. Dokonać oceny stopnia zużycia poszczególnych części silnika,
3. Sklasyfikować części do wymiany lub regeneracji.
4. Złożyć silnik uważnie z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad oraz parametrów technicznych.
Np. w przypadku silników garbusowych niestety słabym punktem jest posadowienie panewki oporowej wału korbowego w korpusie, która pod wpływem działających na nią sił z czasem luzuje się.
Objawia się to pojawieniem się luzu głównie po osiowego na wale oraz poprzecznego. W następstwie tego występuje nadmierne, przyspieszone zużycie łożysk ślizgowych korbowodów, tulei sworzni tłokowych (utrata kątów). Efektem tego jest pojawienie się wypadkowych sił poprzecznych w układzie tłokowo - korbowym oraz spadek ciśnienia oleju w układzie smarowania na skutek ucieczki oleju zewnętrzną powierzchnią panewki.
Dlatego remont silnika garbusa najczęściej nie może się obyć bez tzw. osiowania wału, szlifu wału, kontowania i regeneracji korbowodów. Niemal zawsze wymagana jest regeneracja głowic. W zależności od stopnia zużycia elementów głowic frezuje się bądź wymienia gniazda zaworowe, zawory oraz prowadnice zaworów.
W zależności od stopnia zużycia wymienia się także wałek rozrządu wraz z panewkami oraz kołem napędowym, szklanki popychaczy oraz tuleje cylindrowe wraz z tłokami, pierścieniami i sworzniami.
Dokonujemy także niezbędnych napraw i regeneracji osprzętu. Czyli układ zasilania, układ zapłonowy i wydechowy.
Wszystkie części silnika myjemy ultradzwiękowo. Dotyczy to także osprzętu czyli gaźników, pomp i aparatów zapłonowych. Na koniec można zadbać o walory estetyczne wyremontowanego silnika. Czyli można pomalować blachy osłonowe na dowolny kolor, koła pasowe i inne drobne elementy. Ocynkować. Wymienić niektóre elementy na chromowane. Ewentualnie zastosowanie śrub nierdzewnych. Piaskowanie lub szkiełkowanie korpusu silnika.
Silniki można nam dostarczać w całości lub częściach. W samochodach lub bez. Osobiście bądź kurierem.
Po rozebraniu silnika dokonujemy jego oceny technicznej, stopnia zuzycia i określamy zakres prac i koszt.
Na cenę remontu składa się robocizna, koszt usług w firmach zewnętrznych, (obrubka - szlif wału, osiowanie, regeneracja korbowodów oraz głowic, malowanie proszkowe blach osłonowych, kół pasowych, cynkowanie itp.) oraz koszt zakupu nowych części.
Potrzebne części zamawiamy sami (np. garbusowy.pl, garbusy.pl albo ABCGARBUS w przypadku garbusów) lub pozostawić to Państwu.
Obróbkę układu korbowego, tłokowego oraz głowic powierzam znanej i sprawdzonej firmie AUTO-SZLIF SPRAWKA.
Ceny wykonywanych usług w AUTO-SZLIF SPRAWKA w zależności od silnika przedstawiają się następująco:
1. Osiowanie wału - 300zł
2. Szlif wału - 250zł
3. Wyważenie wału - 100zł
4. Kontowanie korbowodów - 150-200zł za komplet (4 szt.)
5. Naprawa głowic - do 300zł za sztukę (wymiana prowadnic zaworów, szlif zaworów, frezowanie lub wymiana gniazd).
Koszt piaskowania i lakierowania proszkowego blach osłonowych silnika oscyluje w granicach 300 - 500zł.
Cynkowanie rożnych elementów kosztuje w zalezności od stanu 2-5zł za kg.
Remonty Silników







/po
